Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik Kamera Sistemleri (Kapalı Devre Görüntü ve Kayıt Sistemleri Closed Circuit TV – CCTV)  kullanılarak belirli bölgelerin gözetlenebilmesi sağlar.Elde edilen görüntülerin kayıt altına alınması ve video ekranlarında görüntülenmesine de olanak sağlayan sistemlerdir.

Teknolojideki hızlı ilerlemelerle birlikte  kamera sistemleri’nin kurulum ve kullanılmalarında son yıllarda önemli artışlar meydana gelmiştir.

CCTV sistemleri sadece büyük firmalar, konsolosluklar, askeri birlikler ve devlet kurumları gibi yerlerde kullanılırdı.Artık çok küçük çaplı esnaf dükkanları tarafından bile kullanılabilir hale gelmiştir. Günümüzde şehir merkezleri,  alışveriş merkezleri, okullar ,apartman siteleri gibi yerlerde kullanılır.Ayrıca çok çeşitli yaşam alanlarında caydırarak güvenliği sağlama, gözetleme ve denetleme amaçlı kullanıldığına şahit olmaktayız.

Güvenlik Amaçlı

Güvenlik Kamera sistemleri ‘nin temel amaçlarından biri caydırıcılık sayesinde suç işlenmesine engel olmaktır.Suç işlenmesi durumunda bunun çabucak fark edilerek olaya anında müdahale edilmesine olanak sağlamaktır.Elde edilen görüntüleri kayıt altına almaktır.

Gözetlenen bölgenin muhtelif yerlerine uygun bir şekilde yerleştirilecek kameralar sayesinde bütün alan gözetim altında tutulacaktır.Olası bir işgal ve suç teşebbüsü fark edilecek ve anında müdahale edilmesine olanak doğacaktır. Korunulan bölgenin tamamını kapsayacak şekilde yapılacak bir kurulum, bütün bölgenin sadece birkaç güvenlik elemanı ile gözetlenmesi ve korunmasına olanak sağlayacaktır.

Gözetleme Amaçlı

Güvenlik kamera sistemleri  insan kullanımının zor ve sağlık açısından tehlikeli olduğu endüstriyel uygulamalarda kameraların kullanılması sayılabilir.

Sistem sayesinde orman yangınları, trafik kazaları gibi acil durumlar anında fark edilerek kısa zamanda müdahale olanağı doğmaktadır. Ayrıca, ülkemizde Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) sayesinde çalıntı ve trafik kuralı ihlali yapan araçlar  anında fark edilebilmektedir.

Ayrıca, insan kullanılarak gözetleme yapmanın zor hatta imkansız olduğu bölgelerde.İnsan sağlığı için tehlike arz eden endüstriyel otomasyon uygulamalarında, nükleer santrallerin görüntülenmesinde kameraların kullanıldığı görülmektedir.

Bu tür uygulamalar daha çok fabrika ve servis veren iş yerlerinde çalışanların performanslarının ve yaptıkları işlerin gözetlenmesi için kullanılmaktadır.


Hemen Ara

Whatsapp